Nawozy wapniowe

Nawozy wapniowe to produkty służące do poprawy właściwości gleby poprzez dodanie wapnia, który jest jednym z podstawowych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Działanie nawozów wapniowych polega na dostarczeniu roślinom dodatkowej dawki wapnia, który poprawia strukturę gleby, wpływa na pH i zwiększa przyswajalność składników pokarmowych.

Zalety korzystania z nawozów wapniowych

Korzyści wynikające ze stosowania nawozów wapniowych są bardzo istotne. Przede wszystkim, dodanie wapnia do gleby wpływa na jej odczyn, sprawiając że jest ona bardziej zasadowa. To z kolei zwiększa przyswajalność innych składników pokarmowych przez rośliny oraz poprawia jakość gleby. Nawozy wapniowe wpływają również na strukturę gleby, zapobiegając jej ubijaniu się, co ułatwia penetrację wody i powietrza. Poprawa struktury gleby prowadzi do lepszej przepuszczalności i odporności na suszę, a także sprzyja rozwojowi korzeni roślin.

Wysoka skuteczność

Nawozy wapniowe to ważne źródło wapnia dla roślin, które wpływa na poprawę jakości gleby i wzrostu roślin.

Trafiaj celnie

Stosowanie nawozów wapniowych jest zalecane szczególnie na glebach kwaśnych które nie wykorzystują swojego potencjału.

Optymalizacja

Warto pamiętać aby stosować nawozy dostosowując do potrzeb konkretnej uprawy i stanu gleby.

Warto stosować nawozy wapniowe, gdyż ich brak w glebie może prowadzić do zaburzenia prawidłowego rozwoju roślin, a w skrajnych przypadkach nawet do ich obumarcia. Zwykle stosuje się nawozy wapniowe na glebach kwaśnych, których pH wynosi mniej niż 6,5. W takich glebach rośliny mają trudności z pobieraniem wielu składników pokarmowych, dlatego dodanie wapnia jest bardzo ważne.

Częstotliwość stosowania nawozów wapniowych zależy od stanu gleby i potrzeb roślin. Jeśli pH gleby jest bardzo niskie, to zaleca się stosowanie nawozów wapniowych co roku, a nawet kilka razy w roku. Natomiast w przypadku gleb o umiarkowanym pH, nawozy wapniowe można stosować co kilka lat, lub na podstawie wyników badań gleby.